Bakanlıktan suyun verimli kullanılması için eğitim seferberliği

Ziraat ve Orman Bakanlığı, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nce, suyun verimli kullanılması emekleri kapsamında büyükşehir belediyelerinde ‘yağmur suyu hasadı’ ve ‘gri suyun tekrardan kullanımı’ ile eğitim seferberliği başlatıldı. Samsun ve Adana’da meydana gelen eğitimlerde hem yağmur sularının depolarda biriktirilip tekrardan kullanılması, hem de evlerde wc haricinde kullanılan atık suların arıtılarak tekrardan kullanılmasına ilişkin küresel ve ulusal örnekler, pilot projelendirme emekleri anlatıldı. Eğitimler İstanbul, Ankara ve Denizli’de devam edecek.

Yağmur suyu hasadında; yağmur suyu yüzeyden akıp gitmesi engellenerek, yer üstünde ve yer altındaki depolarda biriktiriliyor. Depolanan yağmur suyu gereksinim duyulan su miktarına bakılırsa wc rezervuarları, temizlik, yeşil alan sulama, vasıta yıkama, iç mekan ısıtma, endüstrilerde proses suyu olmak suretiyle çeşitli alanlarda kullanılabiliyor. Dünyada da birçok örneği yer edinen yağmur suyu hasadı sistemleri Türkiye’de Erzurum Mustafa Kemal Atatürk Üniversitesi’nde, Ankara Çankaya Yaşar Kemal Parkı’nda, İstanbul Tuzla Piri Reis Üniversitesi Yeşil Kampüsü’nde, İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü’nde, Bursa Osmangazi Belediyesi Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde, İzmir Marmariç Yağmur Sulama Göleti’nde uygulanıyor. Buralarda geliştirilen projelerle yağmur suları depolarda biriktirilip, gereksinim duyulan alanlarda yine kullanılıyor. Öte taraftan İstanbul Yerebatan Sarnıcı, Muğla Osmanlı Sarnıcı ve Mardin Dara Antik Kenti’nin de yağmur suyu hasadı uygulamalarında kullanılabilecek uygun bölgeler olduğu açıklandı.

GRİ SU İLE İSTANBUL HAVALİMANI’NDA YÜZDE 50 VERİM SAĞLANDI

Evsel kullanımdan meydana gelen her türlü yıkama sularını içeren ‘gri su’ da arıtılarak tekrardan kullanılabiliyor. Siyah su olarak kabul edilen wc atıkları ve çöp öğütücülerinden elde edilmiş besin atıkları hariç olmak suretiyle duşlar, el yıkama lavaboları, çamaşırhaneler, çamaşır makineleri ve mutfak sularından meydana gelen evsel atık sular bu kapsamda yine kullanılabiliyor. Gri su, arıtım işlemi tamamlandıktan ve kullanıma hazır hale ulaştıktan sonra otel, okul, hastane, toplu konutlar ve endüstriler benzer biçimde birçok alanda kullanılabiliyor. Gri su, bununla beraber sulama suyu ve yangın afetine karşı bulunması ihtiyaç duyulan yangın hidrantlarında depolanarak yangın söndürme amacıyla da değerlendirilebiliyor. Dünyada da birçok örneği olan gri suyun tekrardan kullanımı sistemi Türkiye’de İstanbul Havalimanı’nda uygulanıyor. İstanbul Havalimanı’nda gri suyun rezervuarlarda kullanılması ile su tüketiminde yüzde 50’nin üstünde verimlilik sağlandı.

81 İLDE YAYGINLAŞTIRILACAK

Ziraat ve Orman Bakanlığı, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, şimdi su tasarrufu ve suyun verimli kullanılmasına yönelik projeler kapsamında ‘yağmur suyu hasadı’ ve ‘gri suyun tekrardan kullanımı’ projelerinin mahalli yönetimler eliyle 81 ilde yaygınlaştırılması için emek verme başlattı. Bu kapsamda ilk olarak büyükşehir belediyelerine yönelik eğitim seferberliği başlatıldı. İlk etapta Samsun ve Adana’da büyükşehir belediyelerinde çalıştaylar düzenlenerek, iklim değişikliğinin su kaynakları üstündeki mevcut ve olası tesirleri, su tasarrufu için günümüz teknolojileri, yağmur suyu hasadı ve gri suyun tekrardan kullanımı ile ilgili yarar/maliyet analizleri, küresel ve ulusal kullanım örnekleri, pilot projelendirme ve suyun fiyatlandırılması çalışmalarına yönelik eğitim verildi. Eğitimler Denizli, İstanbul ve Ankara’da devam edecek.

BAKAN KİRİŞCİ: PAYDAŞLARIMIZIN ETKİN ROL ÜSTLENMESİNİ ÖNEMSİYORUZ

Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, suyun sınırsız bir kaynak olmadığını belirterek, tasarruflu kullanılmadığı takdirde, bu kaynağın bigün tükeneceğinin unutulmaması icap ettiğini kaydetti.

29 Aralık’ta Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu ve Havza Yönetimi Merkez Kurulu Toplantısı’nın gerçekleştirildiğini anımsatan Kirişci, “Su politikalarının sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması, suyun etkin yönetiminin ve verimli kullanımının temini için üst düzeyde koordinasyon ve iş birliğinin sağlanması öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Bu yüzden paydaşlarımızın su yönetimi mevzusunda etkin rol üstlenmesini oldukca önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakan Kirişci, su verimliliği emekleri kapsamında, ilk adımı mahalli yönetimler ile beraber attıklarını vurgulayarak, “İnanıyoruz ki data ve tecrübelerimizi birbirimizle ne kadar oldukca paylaşırsak, birbirimize ne kadar katkı yaparsak, toplam yarar da o oranda artar” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.