Bakan Çavuşoğlu ‘çirkin iftiralar atılıyor’ diyerek o iddiaları yalanladı

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakovic ile Farnesina’da bir araya geldi. Çavuşoğlu ve Konakoviç, bakanlıkta yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Görüşmeyle ilgili olarak Çavuşoğlu, “Bosna Hersek’in dostu ve kardeşi, ülkemizle dayanışmasını göstermek için bu ziyareti yapıyor. Depremin hemen ardından Bosna Hersek’ten 234 kişiden oluşan 13 arama kurtarma ekibi Türkiye’ye geldi, 26 kişiyi kurtardı. Enkazdan.Çadır gönderdiler,nakdi yardım.Zor günlerden geçiyoruz ama dayanışma milletimize güç veriyor var olsun.Bosna Hersek ile tarihi ve kültürel bağlarımızı daha da güçlendirmek için hep birlikte çalışıyoruz. İkili ilişkilerimizi ve bölgesel meselelerimizi değerlendirme fırsatı bulduk.Kardeşim Konakoviç görüşmemizin ardından Hatay’a gidecek, orada Bosna Hersek arama kurtarma ekibiyle de görüşecek” dedi.

KONAKOVİÇ: EKİPLERİMİZ TÜRKİYE’YE DÜŞÜNMEDEN GELDİ

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Konakoviç, Türkiye’ye geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, “Türkiye’ye, devletinin ve halkının yanında ne kadar güçlü olduğumuzu ifade etmek isterim. Bosna Hersek’te her krize ilk biz geliriz. Minnettar Bosna Hersek olabilir En çok yardım ekibi gönderen ülke olmaktan gurur duyuyoruz, ekonomisi güçlü bir ülke değiliz ama Türk halkıyla birleştiğimizi bir kez daha gösterdik.Hatay’a gidecek, Keşke Kahramanmaraş’a gidebilsem ama gitmek çok zor. Kurtarma ekipleri hiç düşünmeden koşarak geldiler. En azından bazı insanları kurtarabilmişler. Biz de elimizden geldiğince her türlü yardımı yapmak istiyoruz. Önümüzdeki süreçte neler yapabiliriz.Mümkün olduğunca tüm süreçlerde yer alacağız.Deprem bölgesine destek olmak istiyoruz. Hala hayattayım, o insanlar da sana yardım etmek istiyor. taraflar arasında farklı görüşler var ama bu konuda hepsi aynı görüşte; Türkiye’ye yardım etmek istiyoruz, bu konuda herkes hemfikir” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: KONTEYNERLER KATAR’DAN İSKENDERUN LİMANINA GELECEK

Ortak açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, “Uluslararası toplumun büyük destek ve dayanışma gösterdiğini söyleyelim. Yardım sunan ülke sayısı 100, sahadaki ülke sayısı 76, personel 7.606. 2 ülke daha ekip göndermesi bekleniyor.Görevini bitirip dönenler.Bazı ekipler arama kurtarma çalışması bittikten sonra başka bir bölgeye devam etmek istediğini söylüyor,bazıları da ülkelerine dönüyor. arama kurtarma faaliyetlerini tamamlıyor. 12 ülke arama kurtarma çalışmalarını tamamladıktan sonra ülkelerine döndü. Geri dönüşleriyle ilgili bazı konularda olduğu gibi, özellikle sosyal medya hakkında yanlış bilgiler yayılıyor. Bazıları için “mal geldi” diye kötü iftiralar atılıyor. alınmıştır”, bu da doğru değildir. rsie” iddialarını da yalanladı, bazı arama kurtarma ekipleri hakkında iddialar ortaya atıldı. Ne olduğunu anlamıyorum ama bu ülkeyi o insanları da utandırdık, iyi niyetle geldiler ve yardım ediyorlar. 51.000 çadırın gelmesi bekleniyor ve biz 105.000 tane alıyoruz. Katar’dan gelen konteynerler de yola çıkmaya başladı ve gemi ile direk İskenderun limanına varacak” dedi.

2

‘ERMENİSTAN DOSTLUK ELİNİ TUTTU’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bakanlıkta Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile de bir araya geldi; İkili daha sonra basın toplantısı düzenledi. Görüşmeyle ilgili konuşan Bakan Çavuşoğlu, “Mirzoyan, Ankara Diplomasi Forumu’na katılmak üzere geçen yıl ülkemizi ziyaret etti. Ermenistan, ülkemize 28 kişilik bir arama kurtarma ekibi gönderdi. 8 Şubat’tan itibaren Adıyaman’da yoğun çaba sarf edildi. 100 – tonlarca insani yardım gönderdiler daha fazla yardım göndereceklerini söylediler.bu zor zamanda ermenistan dostluk elini uzattı.ermenistan gölcük depreminde de ülkemize yardım malzemesi gönderdi.ermenistan’da 1988 depremi hala devam ediyor Anılarımız: O depremin ardından Türkiye’nin yaptığı yardımlar, Alican’a sınır kapısından geçerek Ermenistan’a ulaştırıldı. Ermenistan’dan gelen insani yardımlar da aynı sınır kapısından ülkemize ulaştı. Bu dayanışmayı devam ettirmeliyiz” dedi.

“SÜRECİ DESTEKLEYECEĞİNE İNANIYORUZ”

Bakan Çavuşoğlu, normalleşme sürecine ilişkin olarak, “Güney Kafkasya’da normalleşme süreci devam ediyor. İnsani işbirliği anlayışının bu süreci destekleyeceğine inanıyoruz. Ermenistan’ın Türkiye ve Azerbaycan ile normalleşme sürecinde ilerlemesi ülkemizin barış ve refahına katkı sağlayacaktır. Azerbaycan ile Ermenistan arasında devam eden müzakereler ve kapsamlı bir barış anlaşması müzakereleri hakkında da kendilerinden bilgi aldım.Üç ülke samimi adımlar atarsa ​​Güney Kafkasya’da kalıcı barış ve huzuru tesis ederiz.Güney’in istikrarı Kafkaslar bu bölgenin ekonomik kalkınması için de önemlidir.Normalleşme sürecinde atılması gereken adımlardan da bahsettik, bunlardan biri de İpek Yolu Köprüsü’nün yeniden inşası.İpek Yolu Köprüsü’nün yeniden inşası son derece anlamlı olacak ve Bu konuda birlikte çalışacağız” dedi. ile.

‘BARIŞ İNŞASI İMKANIMIZI TEYİT ETMEK İSTİYORUM’

Bakan Mirzoyan, Türkiye’ye geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, “Afetlerin üstesinden gelmek için dünya tek cephe olmalıdır. Arama kurtarma ekipleri, ortaklarıyla işbirliği içinde çok önemli bir iş başardı, hayatlar kurtardı. 30 yıldır kapalıydı Cumartesi günü.Adıyaman’a yardım götürmek için kapı açıldı.Yardımın ikinci kısmı yakında Adıyaman’a gelecek.Toplantımız afetle ilgili ama zor zamanda Türkiye’de olmak ve bir kez olsun Türkiye’de olmak. Bölgede barışı yeniden tesis etmek, Türkiye ve Ermenistan ile ilişkileri tam anlamıyla normalleştirmek için barışı tesis etme irademizi bir kez daha teyit etmek isterim.”

DHA

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Bebeği hastaneden çalacaktı!  Girdi isim sordu kendini tanıttı bakın kimmiş... Deprem bölgesinde skandalBebeği hastaneden çalacaktı! Girdi isim sordu kendini tanıttı bakın kimmiş… Deprem bölgesinde skandal
Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu tokalaşmadıKılıçdaroğlu ve İmamoğlu tokalaşmadı
Dünya Türkiye için seferber olurken korkakça saldırı!Dünya Türkiye için seferber olurken korkakça saldırı!

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.