Bakan Akar’dan 2022’de yoğun savunma ve güvenlik diplomasisi

AA muhabirinin derlediği bilgiye bakılırsa Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar, 2022’yi yoğun müdafa ve güvenlik diplomasisi ile geçirdi.

Aralarında ABD, Fransa, İtalya ve İspanya ile NATO üyelik süreçleriyle gündeme gelen Finlandiya ve İsveç’in müdafa bakanlarının da yer almış olduğu oldukca sayıda mevkidaşıyla 141 karşı karşıya görüşme gerçekleştiren Akar, 55 telefon görüşmesi yapmış oldu, 9 ülkeye ziyarette bulunmuş oldu.

Akar’ın müdafa ve güvenlik diplomasisinde Ukrayna ve Rusya arasındaki harp da yoğun şekilde yer aldı. Akar, bu kapsamda Rusya Müdafa Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna Müdafa Bakanı Oleksii Reznikov ve Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile birçok kez hem telefonda hem karşı karşıya görüştü.

TAHIL KORİDORU İÇİN YOĞUN ÇALIŞMALAR YAPTI

Cenk sebebiyle ortaya çıkan küresel besin krizinin önüne geçilmesi için Başkan Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile telefon görüşmeleri gerçekleştirmiş oldu.

“Önder diplomasisi” yürüten Başkan Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Akar da tahıl koridoru için yoğun emek harcamalar yapmış oldu.

Bu kapsamda Akar’ın girişimiyle Rusya ve Ukrayna müdafa bakanlıkları ile “kırmızı hat” kuruldu. Müdafa bakanlıklarından general rütbesindeki birer personelin görevlendirildiği “kırmızı hat” kapsamında direkt yazışma hatları açık tutuldu.

Telefon diplomasisi ve yoğun görüşmelerin arkasından Türkiye, Ukrayna, Rusya askeri heyetleri ile BM temsilcileri Kalender Kasrı’nda bir araya geldi.

Çalışmaların pozitif netice vermesinin arkasından Başkan Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres riyasetinde 22 Temmuz’da Karadeniz Tahıl Girişimi belgesi imzalandı.

Belgenin imzalanmasının arkasından İstanbul’da Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM yetkililerinin vazife almış olduğu Ortaklaşa Koordinasyon Merkezi kuruldu, Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın sevkiyatı için “tahıl koridoru” oluşturuldu.

Besin krizinin aşılmasında mühim vazife üstüne alan “tahıl koridoru” 29 Ekim’de Sivastopol’de gerçekleşen hücum sonrasında Rusya Federasyonu tarafınca askıya alındı. Bunun üstüne Türkiye yoğun dış ilişkiler çalışmalarını sürdü ve Başkan Erdoğan’ın, 2 Kasım’da yapmış olduğu izahat ile tahıl koridorunun tekrardan açıldığı kamuoyuyla paylaşıldı.

“KOCA YUSUF”LAR YURDA DÖNDÜ

İnsani yardım götürmek ve Türk vatandaşlarını tahliye etmek için gittikleri Ukrayna’da hava sahasının kapatılması sebebiyle Borispol Havaalanı’nda kalan Türk Silahlı Kuvvetlerine ilişik iki “A400M” nakliye uçağının yurda dönmesinde de Başkan Erdoğan’ın ve onun talimatları ile Bakan Akar’ın gerçekleştirdiği yoğun görüşme trafiği etkili oldu.

Durumları yakından takip edilen, bakımları tertipli olarak meydana getirilen dev nakliye uçakları en uygun şartlar oluşur oluşmaz 20 Aralık’ta yurda döndü.

Başkan Erdoğan, telefonda hitap etmiş olduğu tayyare personeline “Bu sıkıntılı anda, uçaklarımızı alıp getirdiniz, bundan dolayı sizleri milletim adına kutlama ediyorum” diye seslenirken, Akar da “Uçaklarımız sağ salim yurda döndü ve bu öykü sorunsuz bir halde tamamlandı” açıklamasında bulunmuş oldu.

Ulusal Müdafa Bakanı Akar mühim görüşmeleri içinde ABD Müdafa Bakanı Lloyd James Austin ile yaptıkları da yer aldı. ABD’li mevkidaşıyla gerek telefonla gerekse karşı karşıya görüşen Akar tarafınca görüşmelerde, terörle mücadelenin yanı sıra ABD’den 40 F-16 Viper uçağı tedariki ve 79 uçağın modernizasyonu mevzuları da gündeme getirildi. Akar tedarik emekleri ile ilgili gazetecilere, “Artık ABD tarafınca mevzunun pozitif bir halde sonuçlandırılmasını bekliyoruz.” açıklamasında bulunmuş oldu.

İTALYA VE İNGİLTERE SAVUNMA BAKANLARI İLE BİR ARAYA GELDİ

Müdafa ve güvenlik diplomasisi kapsamında Akar, 12 yıldan sonrasında ilk kere İsrail’den müdafa bakanlığı düzeyinde meydana gelen ziyarette İsrail Müdafa Bakanı Benjamin Gantz ile de bir araya geldi. Bunun yanı sıra Akar, NATO üyelik süreci ile gündeme gelen İsveç ve Finlandiya müdafa bakanları ile de ayrı ayrı görüştü. Akar görüşmelerinde, iki ülkenin de terör örgütünün provokatif eylemlerine karşı somut adımlar atması icap ettiğini altını çizdi.

Bakan Akar, İtalya ve İngiltere müdafa bakanlarını İstanbul’da ağırladı. İtalya Müdafa Bakanı Lorenzo Guerini ve İngiltere Müdafa Bakanı Ben Wallace’nin katılımıyla Bakan Akar’ın ev sahipliğinde İstanbul’da üçlü toplantı gerçekleştirildi. Görüşmede ülkeler arasındaki müdafa ve güvenlik konularının yanı sıra müdafa endüstri, askeri eğitim ortaklaşa iş ile dünya ve bölgedeki son gelişmelere ilişkin karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuş oldu.

Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar, Bulgaristan Müdafa Bakanı Dragomir Zakov, Polonya Müdafa Bakanı Mariusz Blaszczak, Romanya Müdafa Bakanı Vasile Dincu, Ukrayna Müdafa Bakanı Oleksii Reznikov ve Gürcistan Müdafa Bakanı Juansher Burchuladze ile altılı videokonferans toplantısında da yer aldı. Türkiye’nin daveti ve koordinesiyle meydana gelen görüşmede bölgesel müdafa ve güvenlik mevzuları ele alındı.

MOSKOVA’DA KRİTİK TEMAS

Bunlarla beraber Azerbaycan Müdafa Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ve Gürcistan Müdafa Bakanı Juansher Burchuladze’nin de katılmış olduğu Gürcistan-Azerbaycan-Türkiye Müdafa Bakanları Toplantısı’nın dokuzuncusu da Akar’ın ev sahipliğinde Kayseri’de gerçekleştirildi.

Bakan Akar, 2022’nin son günlerinde ise mühim bir görüşme gerçekleştirmiş oldu. Akar bununla beraber Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan ile gittiği Rusya’nın başkenti Moskova’da Rusya Müdafa Bakanı Sergey Şoygu ve Suriye Müdafa Bakanı Ali Mahmud Abbas ile iki ülkenin danışma başkanlarıyla bir araya geldi.

Söz mevzusu toplantı da Akar’ın yıl içinde gerçekleştirdiği mühim müdafa ve güvenlik diplomasisi adımları içinde yer aldı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.