Ayrılık acısı çekenlere tavsiyeler: “İlk iki hafta çok kritik”

Omame

TikTok’ta ‘break-up’ (ayrılık) etiketli videoların 22 milyardan fazla izlenmesi, ne kadar fazlaca insanoğlunun kalp acısı mevzusunda konuşmak ve bunun için tavsiye almak istediğine işaret ediyor.

Bu yüzden geçimini ayrılanlara danışmanlık yaparak elde eden Aronke Omame benzer biçimde ayrılık koçlarının olmasına şaşırmamak gerek.

Yıl 1993… 35 yaşındaki avukat Omame yaşamını tamamen değiştirecek bir edinim yaşamak suretiyle.

Omame, Nijerya’nın Lagos kentinde bir mahkeme salonunda. Fakat bu kez müvekkilini temsil etmek için değil, anne-babası ayrılan arkadaşı Mary’ye destek için mahkemede.

Mary’nin anası, karşısında oturan kocasıyla göz teması kurmaya çalışıyor.

Hakim oturuma ara verdiğinde Mary, annesiyle beraber babasına doğru yürümeye başlıyor.

Duruşma salonu bir sessizliğe bürünüyor. Hepimiz şaşkınlık içinde aileye bakıyor.

Mary ve anası, babanın önünde diz çöküyor.

Başları önlerinde, aileyi dağıtmaması için babaya yalvarıyorlar. Fakat baba başını hafifçe yukarı kaldırıp her insanın önünde hanıma küfretmeye başlıyor.

  • Ağlayın – Ağlamak acının atılmasına destek sağlar
  • Ayrıldığınız kişiyi minimum birkaç hafta aramayın

Yıl 1967… Omame dokuz yaşlarında. Dostlarıyla okulun bahçesinde oynuyor. Okulun müdiresi yanına geliyor.

Omame’ye babasının okulun kapısında beklediğini söylüyor. Babası Omame’ye bugün eve gitmeyeceğini, birkaç hafta babaannesinde kalacağını konu alıyor. Babaannesinin evi şehirden fazlaca uzakta olduğundan okuldan bir süre ayrı kalacağını söylüyor.

Baba, annesiyle beraber onu bazen ziyaret edeceklerini fakat tartışacak şeyleri olduğundan bir süre yalnız kalmaya gereksinimleri bulunduğunu izah ediyor. Omame bir şey demiyor.

Ayrılık

Omame, kuzenleriyle oynuyor ve babaannesiyle yiyecek pişiriyor. Okuldan ayrı kalmayı keyifli bulmaya başlıyor. Mutlu. Ya da en azından mutsuz değil…

Omame, “İnsanlar iyi niyetli olarak başlamasına rağmen her ilişki uzun sürmeyebilir” diyor.

Anne ve babasının evliliklerinin tam olarak niçin sona erdiğini bilmiyor.  

Fakat o mutlu bir çocukluk geçirdiğinde ısrar ediyor. Sonrasında aşkın incittiğini öğreniyor.

Omame, 18 yaşlarında… Hukuk fakültesine gidiyor. En yakın arkadaşından hoşlanıyor. Flörtleri hususi bir ilişkiye evriliyor. Omame ilk kez aşık oluyor.  

Fakat bir problem var. Çocuk Omame’yle cinsel ilişkiye girmek istiyor. Omame ise buna hazır değil. Bigün çocuğun evine gidiyor. Sevgilisini başka bir kızla öpüşürken görüyor. “Ağlayarak evden çıktım. Kalbim kırılmıştı. Arkamdan gelecek diye düşündüm. Gelmedi” diyor.

  • Ayrıldığınız kişiye başka bir isim verin-  Mesela adı Steven ise ondan Robert diye bahsedin. Bu öfkenizi azaltacaktır.

Birkaç gün sonrasında çocuktan bir mektup alıyor.  Sevgilisi, aşkını bulduğunu, artık Omame’nin yaşamının bir parçası olamayacağını yazıyor. Reddedilmek Omame’yi kahrediyor: “Utandım. Dünyam yıkıldı” diyor.

İki hafta okula gitmiyor. Bu sebeple çocukla karşı karşıya gelmekten korkuyor. Arkadaşları uğruyor. Ona dışarıda yaşamın devam ettiğini söylüyorlar.

Bigün sanki biri büyü yapmış benzer biçimde, Omame’nin içinden dışarı çıkmak geliyor. Bitirecek bir okulu, iyi süre geçireceği arkadaşları var. Kapıyı açıyor, dünyaya geri dönüyor.

Evde kalmış olduğu iki hafta ona iyi geliyor. Hatta sonunda çocukla tekrardan dost oluyor.

17 yıl sonrasında yine Lagos’taki duruşma salonundayız. Omame, babanın önlerinde diz çöken Mary ve annesine bağırmasını dehşet içinde izliyor.

Ayrılık

Ayrılıkla baş etme şekilleri aranıyor

Iyi mi olur da  60 yaşlarındaki bir karı, kendisine belirgin şekilde fena davranan bir insanın önünde diz çöküp ‘gitme’ diye yalvarır?

Sonrasında anlıyor. Bu sebeple “Ortada bir kocaya doğal olarak olma kültürü var”.

Google’a gore “ayrılıkla iyi mi baş ederim” sözcükleriyle meydana getirilen aramaların sayısı son beş yılda ikiye katlandı. 2012’den bu yana ise bu oran üç katı.

Suni zekanın kullanıldığı KeywordTool.io sitesi değişik platformlarda meydana getirilen aramaları ölçüyor. Bu siteye gore son 10 yılda bu sözcüklerle en fazla arama İrlanda’da yapılmış oldu. İlk 10’da Nijerya, Singapur, Hindistan, Avustralya, ABD ve İngiltere de var.

  • Onu toplumsal medyada takip etmekten vazgeçin- Onun daha mı mutlu bulunduğunu anlamaya çalışmak için uygun bir süre değil.

Toplumlar hanıma mutsuz kalmayı öğütlüyor

Internasyonal Koçluk Federasyonu’na gore yaşam koçluğu sektörü senelik bir milyar doları aşan bir büyüklüğe haiz.

Omame’nin aklına, çevresinin,  evliliğinin kariyerine odaklandığı için bozulduğunu söylediğini anımsıyor.

Omame, o süre kendine dedikodulara kulak asmaması icap ettiğini telkin ediyordu. Fakat incinmişti.

Anne-babasının birlikteliği sona erdiğinde de tüm gözler annesine çevrilmişti. Kocasının kendisine ilgisini kaybetmemesi için daha neler yapabilirdi diye soruyorlardı.

Cemiyet, acı çekilen evliliklerde bile hanıma mutsuz kalmayı öğütlüyor, ayrılıp yeni bir hayata başlamayı telkin etmiyordu.

Mary’nin annesiyle babasının boşandığı o gün Omame bir karar verdi. İnsanlara ilişkilerini gururlarını mümkün olduğu incitmeden bitirebilmeleri için yardım edecekti.

  • Kendinizi yemeye vermeyin 
  • İlişkilerde çoğunlukla bir ortak para ilişkisi vardır. Harcamalarınızı gözden geçirin ve gerekirse değişim yapın

İlk iki hafta fazlaca eleştiri

Birkaç yıl aile hukuku ve ilişki koçluğu çalıştı. Ayrılık koçu oldu.

Yıl 2022. Omame’nin 40 senelik bir hukuk, 10 yılı aşkın bir süredir de ayrılık koçluğu kariyeri var.

“Bir ayrılık koçu size acı dolu geçmişinize gururla bakmanıza yardım edebilir” diyor.

Omame ayrılıktan sonraki ilk iki haftanın fazlaca eleştiri bulunduğunu söylüyor.

Danışanlarına, ağlamalarını, ayrıldıkları kişiyi toplumsal medyada takip etmemelerini tavsiye ediyor. Bir arkadaşınızın onu tekrardan aramak istediğinizde sizi durdurması icap ettiğini söylüyor:

ayrılık

“Aklınız size oyun oynayacak, onu niçin aramanız gerektiği mevzusunda bahaneler üretecek. Sakın dinlemeyin. Bu sebeple o ses size yalan söylüyor. Gerekiyorsa telefonunuzu bir arkadaşınıza verin.

“Bir birlikteliğin bozulması sizi inciten ve atlatılması zor bir şeydir. Bilhassa de daha ilkin böyle bir durum yaşamadıysanız.

“Bir şey söylemeniz gerekmiyor. Fakat ailenizle ve arkadaşlarınızla beraber olmak, işe yarayabilir.

“Mühim olan bu süreci tek başına yaşamak zorunda olmadığınızı ve kalbinizin zaman içinde iyileşeceğini unutmamanız. Bu zor zamanlar geçecek. Ve yaralarınız kendini onarmaya başlamış olacak.

“Başka bir yararlı tavsiye de ayrıldığınız şahıs için başka bir isim uydurmak olabilir. Mesela adı Steven ise ondan Robert diye bahsedin. Bu sebeple Robert’a karşı daha azca öfkeli ve daha çok objektif olabilirsiniz.”

Yoruma kapalı.