Arjantin’de merkez bankası, yüksek enflasyon yüzünden faizi yüzde 69,5’e çıkardı

arjantin enflasyon

Kaynak, Getty Images

Arjantin Merkez Bankası, yükselen enflasyonla başa çıkmak için dün faiz oranlarını yüzde 9,5 artırarak yüzde 69,5’e yükseltti.

İki hafta ilkin faizi sekizinci kez ve yüzde 8 artıran Merkez Bankası, yapmış olduğu açıklamada siyaset faizini yükselterek enflasyonu düşürmeyi ve finansal istikrar sağlamayı hedeflediklerini söylemiş oldu.

Şimdiye kadar Arjantin’de aynı ay içinde iki kez faiz artırma görülmemişti.

Ülkede enflasyon son 20 senenin zirvesini görerek yüzde 70’i aştı, yıl sonuna kadar yüzde 90’lara çıkması öngörülüyor.

Cenup ABD’nın ikinci en büyük ekonomisinin hedefi, yükselen tutarları denetlemek, borçları sınırlandırmak ve hükümet harcamalarını dizginlemekti.

Göreve geçtiğimiz hafta süregelen Iktisat Bakanı Sergio Massa, önceki meslektaşlarından daha geleneksel bir modelle enflasyonu durdurmayı amaçlıyor.

Massa, faiz artırmanın yanı sıra bu yıl Merkez Bankası’ndan hükümet harcamalarını desteklemek adına yeni para basmayı istememeyi vadediyor.

Geçtiğimiz haftalarda başkent Buenos Aires sokaklarında Devlet Başkanı Alberto Fernandez’in iktisat politikalarına karşı protestolar gerçekleştirilmişti.

Temmuz ayında 2,5 yıldan fazla süredir iktisat bakanı olan Martin Guzman çekilme etmiş, yerine gelen Silvina Batakis sadece bir ay görevde kalabilmişti.

Arjantin Merkez Bankası Başkanı Miguel Pesce göreve iki buçuk yıl ilkin gelei, Aralık 2019’da yüzde 63 olan siyaset faizini, bu yıl politikasını hafifletene kadar yüzde 36’ya kadar düşürmüştü.

Arjantin

Kaynak, Getty Images

Meksika’da da faiz artırımı, TCMB sessiz

Gelişmekte olan ülkeler sepetinde Arjantin ile beraber yer edinen Türkiye’de ise yükselen enflasyona karşın Merkez Bankası (TCMB) Temmuz ayı sonunda siyaset faizini yüzde 14’te durağan(durgun) tuttu.

TCMB’nın bugün yayımladığı Ağustos ayı piyasa katılımcıları anketine gore, yıl sonuna ilişkin enflasyon beklentisi ilk kez yüzde 70’in üstüne çıktı, dolar/TL kur beklentisi ise 19’un üstünde.

Meksika Merkez Bankası da dün, faiz oranını yüzde 8,5 artırdı. Bu, 2008’den beri meydana getirilen en yüksek faiz artırma oldu.

Meksika’da senelik enflasyon Aralık 2000’den bu yana en yüksek sayılara ulaşarak geçtiğimiz ay yüzde 8,15 olarak kaydedildi.

Yoruma kapalı.