ABD’den skandal açıklama: Terör örgütü PKK/PYD’yi ortak olarak tanımladılar

Türkiye’nin terör hedeflerine yönelik başarı ile yaptığı Pençe-Kılıç Harekatı’nın yankıları sürerken, ABD Müdafa Bakanlığından mevzu ile ilgili skandal bir izahat geldi.

‘YEREL ORTAK’ OLARAK TANIMLADILAR

Pentagon Sözcüsü Patrick Ryder yazılı izahat yaparak Türkiye’nin hedef almış olduğu PKK/YPG terör örgütü unsurlarını “mahalli ortak” olarak tanımladı.

Sözcü Ryder, açıklamasında, “Müdafa Bakanlığı, Suriye’nin kuzeyinde, Irak’ta ve Türkiye’de tırmanan gerilimden derin kaygı duyuyor. Bu tırmanış, DEAŞ Karşıtı Küresel Koalisyonun DEAŞ’ı zayıflatmak ve yenilgiye uğratmak için senelerdir sürdürdüğü ilerlemeyi tehdit ediyor. Suriye’deki son hava saldırıları, Suriye’de DEAŞ’ı yenmek ve on binden fazla DEAŞ tutuklusunun nezaretini sağlamak suretiyle mahalli ortaklarla çalışan ABD mensubunun güvenliğini direkt tehdit etti.” ifadesine yer verdi.

Ryder şu şekilde devam etti:

“Hem Türkiye’de hem de Suriye’de meydana gelen sivil can kaybını kınıyor ve taziyelerimizi sunuyoruz. Sivillerin kasten hedef alındığı haberlerinden da kaygı duyuyoruz. Gerginliğin azaltılması için çağrıda bulunurken, Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını kabul ediyoruz. Ateşkesi sürdürmek için Türkiye ve mahalli ortaklarımızla görüşmeye devam edeceğiz.”

PKK/YPG terör örgütünün, İstanbul İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım’da 6 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu, 81 kişinin yaralandığı bombalı saldırısının peşinden Türkiye, Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik Pençe-Kılıç Hava Harekatı başlatmıştı.

Terör örgütü, Gaziantep ve Kilis’te de sivillere yönelik saldırılar gerçekleştirmişti.

ABD basınında, Türk cenk uçaklarının salı günü Haseke’nin kuzeyinde vurmuş olduğu bir terör örgütü PKK/YPG hedefinin, ABD askerlerinin konuşlu olduğu karargaha yakın bir yer olduğu öne sürülmüştü.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.