2023 yılı bütçe maratonu başlıyor

2023 yılı bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşme takvimi belli oldu.

2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi, 2021 Yılı Merkezi Yönetim Kati Hesap Kanunu Teklifi ile Sayıştay raporlarının komisyondaki müzakereleri ortalama bir ay sürecek.

Bütçe görüşmelerine, 21 Ekim Cuma günü saat 15.00’te komisyonda yapılacak sunumla başlanacak. Bütçe sunumunun peşinden komisyon üyelerinin hazırlıkları için komisyon çalışmalarına 5 gün ara verilecek.

Plan ve Bütçe Komisyonunda, 26 Ekim Çarşamba günü bütçenin geneli üstündeki görüşmeler yapılacak. Bakanlık ve kurumların 2023 yılı bütçelerinin görüşmeleri, 25 Kasım Cuma günü tamamlanacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki kamu idarelerinin 2023 bütçelerinin görüşme takvimi şu şekilde:

27 Ekim Perşembe: TBMM, Kamu Denetçiliği Kurumu, Sayıştay.

31 Ekim Pazartesi: Ziraat ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Su Enstitüsü.

1 Kasım Salı: Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Minik ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Türk Standartları Enstitüsü, Türk Patent ve Marka Kurumu, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Türkiye Bilimler Akademisi Başkanlığı, Türkiye Uzay Ajansı.

2 Kasım Çarşamba: Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı.

3 Kasım Perşembe: Ulusal Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Yükseköğretim Kalite Kurulu, 127 üniversite.

4 Kasım Cuma: Tecim Bakanlığı, Rekabet Kurumu, Helal Akreditasyon Kurumu.

8 Kasım Salı: Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, Türk Akreditasyon Kurumu.

9 Kasım Çarşamba: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İklim Değişikliği Başkanlığı.

10 Kasım Perşembe: Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Nükleer Düzenleme Kurumu, Maden Incelem ve Arama Genel Müdürlüğü, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu.

11 Kasım Cuma: Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, Mesleki Yeterlilik Kurumu.

15 Kasım Salı: Hakkaniyet Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler ve Savcılar Kurulu, Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Türkiye Hakkaniyet Akademisi, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, Kişisel Verileri Koruma Kurumu.

16 Kasım Çarşamba: Gömü ve Maliye Bakanlığı, Kamu İhale Kurumu, Kamu Nezarete, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Ana para Piyasası Kurulu, Gelir İdaresi Başkanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Sigortacılık ve Hususi Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu.

17 Kasım Perşembe: Kültür ve Gezim Bakanlığı, Radyo ve Tv Üst Kurulu, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Mustafa Kemal Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Mustafa Kemal Atatürk Araştırma Merkezi, Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Kapadokya Alan Başkanlığı.

18 Kasım Cuma: İçişleri Bakanlığı, Güvenlik Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı.

21 Kasım Pazartesi: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Informasyon Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü.

22 Kasım Salı: Ulusal Müdafa Bakanlığı.

23 Kasım Çarşamba: Gençlik ve Spor Bakanlığı.

24 Kasım Perşembe: Sıhhat Bakanlığı, Türkiye Hudut ve Sahiller Sıhhat Genel Müdürlüğü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu, Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığı.

25 Kasım Cuma: Cumhurbaşkanlığı, Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Ulusal Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, Diyanet İşleri Başkanlığı, Devlet Arşivleri Başkanlığı, Ulusal Saraylar İdaresi Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı, İletişim Başkanlığı, Müdafa Sanayii Başkanlığı.

– Emekler saat 10.00’da başlamış olacak

2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2021 Yılı Merkezi Yönetim Kati Hesap Kanunu Teklifi’nin maddeleri de 25 Kasım Cuma günü ele alınacak.

Komisyon, kamu idarelerinin bütçelerini görüşmeye planlanan emek harcama günlerinde saat 10.00’da başlamış olacak ve günlük programın bitimine kadar çalışacak.

2023 yılı bütçesi, aralık ayında da TBMM Genel Kuruluna gelecek.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.