1 milyon 104 bin ev hayvanı kayıt altına alındı

Evcil hayvanlara çip taktırma süresi 31 Aralık’ta sona erecek. Şimdiye kadar 647 bin 397 kedi, 457 bin 142 köpek ve 18 gelincik olmak suretiyle 1 milyon 104 bin 557 ev hayvanı kimliklendirilerek, kayıt altına alındı. Ek olarak 31 Aralık’a kadar yetkili kurumlara bildiri veren evcil hayvan sahipleri de 2023’te ceza uygulanmadan hayvanlarına mikroçip taktırabilecek.

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ‘Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’ gereği, ev hayvanı sahiplerinin, hayvanlarını en geç 31 Aralık 2022 geçmişine kadar kimliklendirerek Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’nde (PETVET) kayıt altına aldırması gerekiyor. Yıl sonuna kadar kayıt işlemlerini yaptırmayanlara 3 bin 642 lira yönetimsel para cezası verilecek. Cezalar, il/ilçe ziraat ve orman müdürlükleri ile tabiat koruma ve ulusal parklar şube müdürlükleri tarafınca uygulanacak. 6 aylıktan büyük kedi, köpek ve gelincikler il/ilçe ziraat ve orman müdürlükleri tarafınca yönetimsel para cezası uygulandıktan sonrasında mikroçip uygulanarak kayıt altına alınacak.

MİKROÇİP NASIL UYGULANIYOR?

İçinde 15 karakterli kod numarası bulunan mikroçip, hayvanın iki kürek kemiği arasına yada sol tarafta boynun kulağa yakın kısmına deri altına enjektör vasıtasıyla uygulanıyor. Böylece sokağa terk edilmiş kedi ve köpeğin kime ilişik olduğu el terminaliyle (mikroçip okuyucular) okunarak sahibi tespit edilebilecek. Kuduz aşısı başta olmak suretiyle hayvanın geçmişine ilişik tüm aşıları kayıt altına alınacak.

Ziraat ve Orman Bakanlığı Besin ve Denetim Genel Müdürlüğü verilerine nazaran 1 Ocak 2021’den bugüne dek ülke genelinde 647 bin 397 kedi, 457 bin 142 köpek ve 18 gelincik olmak suretiyle 1 milyon 104 bin 557 tane ev hayvanı kimliklendirilerek kayıt altına alındı.

AKSAKLIKLARA KARŞI ‘BEYANNAME’

Mikroçip tedariki ya da sistemsel mesele sebebiyle ev hayvanını kayıt altına aldıramayanlar için de tedbir alındı. Buna nazaran ev hayvanı sahipleri 31 Aralık 2022 geçmişine kadar il/ilçe ziraat ve orman müdürlüklerine ‘bildiri’ ile müracaat etmeleri halinde, mikroçip uygulaması ve kayıt işlemi takip eden süreçte herhangi bir cezai işlem uygulanmadan tamamlanabilecek. Hayvan sahiplerince il/ilçe müdürlüklerinin yanı sıra özgür baytar hekimlere de bildiri verilebilecek.

TÜM BİLGİLER KAYIT ALTINA ALINIYOR

Uygulama ile PETVET’e hayvanın adı, geçişlik numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum zamanı, sahibinin adı, bulunmuş olduğu il, ilçe, köy/mahalle detayları ile acil durumda ulaşılabilecek şahıs detayları kaydediliyor. Aşı, haiz değişikliği, yitik ve hayvana meydana getirilen operasyon detayları de uygulama ile kayıt altına alınıyor. Ek olarak pasaportların kaybolması, çalınması yada imhası halinde en geç 60 gün içinde ziraat ve orman müdürlüklerine bildirilmesi gerekiyor. Bu durumda tekrardan geçişlik düzenlenebiliyor. Ev hayvanı sahibi 16 yaşından gün almış, 18 yaşını doldurmamış ise veli/vasisi görevli olacak. Ev hayvanı sahipleri, hayvanlarının her türlü bakım ve beslenmesinden görevli olacak ve onları terk edemeyecek.

TERK EDENE 6 BİN 72 LİRA CEZA

Sokakta ev hayvanı gören şahıs en yakın ziraat ve orman müdürlüğüne başvurarak hayvanın kime ilişik bulunduğunun tespit edilmesi sağlanacak. Terk edilmiş ev hayvanı, gören şahıs tarafınca sahiplenilmek istenmezse hayvan, bakımevi bulunan en yakın belediye tarafınca havyan bakımevine götürülecek. Evcil hayvanlarını terk eden kişilere ise yeni yılla beraber 6 bin 72 lira yönetimsel para cezası uygulanacak. Ek olarak sahipli ev hayvanlarının ölümü halinde 30 gün içinde Ziraat ve Orman Müdürlüklerine bildirilmesi ve hayvanların pasaportları teslim edilerek sistemden düşülmesi gerekiyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.